Sesja Rady Gminy Główczyce, która miała miejsce 27 lutego 2025 roku, rozpoczęła się od powitania uczestników przez Przewodniczącego. Po stwierdzeniu prawomocności obrad, przystąpiono do zatwierdzenia porządku obrad, który został zmieniony poprzez usunięcie jednego punktu i dodanie apelu dotyczącego zmian w przepisach ustawy o samorządzie gminnym.
Wójt Gminy, Rafał Teterka, przedstawił działania podjęte w okresie między sesjami, w tym zarządzenia dotyczące dowozu dzieci, naboru do Rady Seniorów oraz aktualizacji Programu Ochrony Środowiska. Podkreślono również znaczenie zrealizowanych projektów, takich jak budowa elektrowni fotowoltaicznej oraz spotkania z mieszkańcami i różnymi organizacjami.
Dyrektor GOK-u przedstawił obszerną informację o działalności ośrodka w 2024 roku, podkreślając liczne inicjatywy i projekty skierowane do różnych grup wiekowych. Wskazano na konieczność dalszego wsparcia dla świetlic wiejskich oraz Koła Gospodyń Wiejskich.
Pani Wójt poinformowała o przyznaniu dotacji celowej dla Parafii Rzymskokatolickiej w Stowięcinie na renowację zabytku. W 2024 roku wydano 9295,59 zł na ten cel.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Marcin Wejer, przedstawił sprawozdanie z działalności komisji, która odbyła jedno posiedzenie i brała udział w analizie rocznego sprawozdania z wykonania budżetu.
Przewodniczący Komisji, Zbigniew Kitowski, omówił skargi i petycje rozpatrzone w 2024 roku, w tym dotyczące podziału sołectwa Żelkowo oraz dowozu dzieci do przedszkola.
Radny Hubert Oleszek złożył interpelację dotyczącą drogi gminnej R10. Odpowiedzi udzielił Wójt, informując o działaniach podejmowanych w tej sprawie.
Radni poruszyli kwestie związane z obwodami szkół oraz dowozem dzieci. Rodzice wyrazili swoje obawy dotyczące zmian w obwodach szkolnych. Wójt zapewnił, że żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte i będą prowadzone konsultacje.
Po wyczerpaniu porządku obrad, Przewodniczący zamknął sesję Rady Gminy.
Powyższe podsumowanie zostało wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Mogą znajdować się z nim błędy oraz nieścisłości. W celu weryfikacji zapisów podsumowania, rekomendujemy przesłuchać nagranie i upewnić się, że zawarte w nim stwierdzenia są zgodne ze stanem faktycznym.